II. ZŠS

Třídní učitel: Mgr. Kuchaříková Martina
Asistent pedagoga: Jelínková Jitka
Spadá pod: ZŠS - Horní Česká 15 2023/2024

Den Země 2024

                                          
Ve dnech 29. a 30. dubna jsme se věnovali aktivitám spojeným se Dnem Země. V pondělí jsme se vydali na vycházku do Městského lesíka, prozkoumali jsme okolí rybníčku, posvačili v přírodě, zkoumali místní rostliny a živočichy, zasportovali si na hřišti a někteří z nás dokonce překonali strach z výšek. Za odměnu jsme se po krásné vycházce odměnili zmrzlinou, pizzou a párkem v rohlíku. V úterý jsme si potom užili stanoviště, která si pro nás připravili šikovné paní učitelky z naší školy.

 


Celoškolní projekt Mediální výchovy: "Masová a síťová média – mediální komunikace a práce s médii“ (vnímání mediálního sdělení a vliv médií ve společnosti)

V rámci tohoto projektu jsme se seznámili s různými masovými a síťovými médii, povídali jsme si o tom, co je to reklama, co je jejím cílem, v čem se skrývá její nebezpečí, a v neposlední řadě jsme si vyrobili reklamní plakátky na různé produkty a služby. 


Bojovka o jarních květinách

22. dubna jsme absolvovali skvělou bojovku umístěnou na školní zahradě. Prostřednictvím této aktivity jsme si zopakovali známé jarní květiny, ale také jsme se s mnohými nově seznámili. 


Výstava S kolem 8x jinak

17. dubna jsme navštívili výstavu pořádanou Cyklo klubem Znojmo. Kromě expozice starých a kuriózních kol jsme se vyřádili ve dvoře Jihomoravského muzea, kde jsme si náležitě užili jízdu na motokárách.


Soutěž "O nejlepšího rybáře"

16. dubna jsme se zúčastnili soutěže tříd ZŠS "O nejlepšího rybáře".


Průřezová témata

Alex absolvoval integrovanou tematickou výuku k průřezovému tématu Multikulturní výchova na téma Kulturní rozdíly a lidské vztahy, Marek zase k průřezovému tématu Enviromentální výchova - Přírodní prostředí.


Hody, hody...

Povídání o Velikonocích, pletení pomlázek, vyšívání vajíček... To je jen malá ukázka toho, jak jsme si s žáky předvelikonoční čas užili. 


Velikonoční návštěva knihovny

27. března jsme se s našimi spolužáky z II. A a VIII. ZŠS vydali do knihovny. Povídali jsme si o jaru, o Velikonocích, společně jsme si přečetli vtipnou pohádku, a také jsme splnili spoustu úkolů. 


Naše jaro ve tříděCibuláčci z II. ZŠS

V rámci jarní výzdoby jsme si místo tradičního osení vyrobili tyto krásné cibuláčky. Na první pohled se nám velmi vydařili, horší to bylo po vstupu do třídy s prvním nádechem... 

                                                           


Tvořivé Velikonoce v Jihomoravském muzeu

V pondělí 18. března jsme si užili edukační program Tvořivé Velikonoce. Zábavným způsobem jsme si povídali o jaru, o tom, jak se nám na jaře probouzí příroda, ale také o tradicích a zvycích, které k svátkům jara  patří. Na závěr jsme si vyrobili krásné pytlíčky plné semínek s kytičkami.


Nedráždi bráchu bosou nohou

14. března jsme opět zavítali do Městského divadla Znojmo. Jak už název napovídá, představení bylo o sourozeneckých vztazích. 

                                                                       


Malování silikonem

Vyzkoušeli jsme si jednu zajímavou techniku - malování tavnou pistolí. A co jiného jsme měli malovat, než stále více aktuální velikonoční kraslice. Takto namalovaná vajíčka jsme následně vybarvili vodovými barvami. To, jak se nám povedla, můžete posoudit sami.


Z pohádky do pohádky

7. března jsme se zúčastnili hudebně edukačního programu Z pohádky do pohádky. Zábavnou formou jsme si zopakovali nejrůznější pohádky a písničky z nich, seznámili se s řadou hudebních nástrojů, zatančili jsme si a zahráli si na princezny i trpaslíky.

 


Masopustní rej

Ve čtvrtek 29. února jsme se zúčastnili Masopustního reje, který si pro nás na Jezuitském náměstí připravilo divadlo KAČA, KAČA. Zábavnou formou jsme se dozvěděli, co to Masopust je, a jak se dříve (i dnes) slavil.

 


Trochu jiné učeníKarneval se spolužáky z I. ZŠS a VIII. ZŠS

19. února jsme si s našimi spolužáky ze sousedních tříd užili krásný karneval. Kromě krásných masek jsme si užili spoustu soutěží, her, tance a zpěvu. Celá akce se nám moc líbila.


Návštěva ergoterapeutické místnosti - nové pomůcky


Pololetní vysvědčení

Ve středu 31. ledna jsme si rozdali Výpis z vysvědčení a pochvalné listy za 1. pololetí. A protože všichni byli šikulkové a v prvním pololetí se moc snažili, dostali také sladkou odměnu.


Dostali jsme dárek


Každoročně Cyklo klub Znojmo pořádá Vánoční vyjížďku, při které probíhá dobrovolná sbírka. Výtěžek letošní vyjížďky byl darován ve formě věcného daru, výukového tabletu, naší třídě. Tímto Cyklo klubu Znojmo ještě jednou moc děkujeme.


Hrátky s pěnou na holení

Zase po roce jsme oprášili naši nejoblíbenější výtvarnou techniku - malování pěnou na holení. Tu jsme smíchali s lepidlem a vyrobili si krásné lední medvědy. Na zbytku pěny jsme si potrénovali míchání barev, a z výsledné hmoty jsme vytvořili krásná přáníčka k Valentýnu. Za odměnu si chlapci vyzkoušeli, jaké to je se pěnou na holení oholit - samozřejmě jenom jako, s využitím čajové lžičky.


Soutěž O nejvyšší komín

                                                                         

16. ledna jsme se zúčastnili soutěže MS ZŠ speciální O nejvyšší komín. Nejen že jsme si potrénovali svoji zručnost a schopnost práce ve skupině, také jsme si užili spoustu legrace a vysoutěžili jsme si krásné první místo. 

                                                               


Pečeme mrkvánky

                                                           


Edukační program Netradiční hudební nástroje

15. ledna jsme se zúčastnili edukačního programu v Městské knihovně Znojmo na téma Netradiční hudební nástroje. Pan Frind nám předvedl na 26 neobvyklých hudebních nástrojů a na všechny nám zahrál. 

                                                               


Příprava toustů a mrkvového salátu


Na návštěvě v knihovně

9. ledna jsme navštívili Městskou knihovnu Znojmo. Povídali jsme si o knížkách, o jejich přebalech, plnili jsme různé úkoly a nakonec jsme si vyzkoušeli sami knížku ilustrovat.

                                                                             


Tři králové

Jako každý rok, i letos jsme si připomněli příběh o třech králích. Splnili jsme si tematické úkoly a na závěr jsme si tři krále vyrobili. 


Třídní vánoční besídka

                                               

Stejně jako před rokem jsme před Vánoci hodně marodili. Třídní besídku jsme si tedy před Vánoci udělali jen v omezeném počtu. Nejprve jsme si přichystali občerstvení - jednohubky s česnekovou, vajíčkovou a "Grinchovou" avokádovou pomazánkou + cukroví, potom jsme si šli zazpívat do tělocvičny, a nakonec jsme se pořádně nadlábli a rozdali si dárečky. V téměř plné sestavě jsme se sešli až po Vánocích, rozdali jsme si zbytek dárků a povídali jsme si o tom, kdo měl jaké Vánoce a co nám přinesl Ježíšek.

 


Edukační program Tvořivé Vánoce

V muzeu jsme si povídali o vánočních zvycích, o významu andělů v umění, a vyrobili jsme si macrame andílka jako dárek pro rodiče.


Mikulášská nadílka

                                                                           

Mikulášskou nadílku jsme si letos užili hned dvojnásob. Poprvé se spolužáky z VIII. ZŠS, podruhé díky studentkám a studentům z GPOA Znojmo. Vyrobili jsme si krásné tematické dekorace, zasoutěžili jsme si, zatančili, a nakonec Mikulášovi řekli a vyznakovali básničku. 


Pečení cukroví

                                                                     

V předvánočním čase jsme si upekli a nazdobili perníčky, perníkovou chaloupku i linecké cukroví. 


Jablečný štrůdl

Díky projektu Ovoce do škol jsme dostali krásná zdravá jablíčka. A jak lépe je teď na podzim zpracovat, než že jsme si upekli štrůdl. Mňam!


Tonda Obal

22. listopadu jsme navštívili velmi zajímavý edukační program - Tonda Obal. Spolu s paní lektorkou jsme si zde povídali o důležitosti třídění odpadu.


Strašidelná stezka

14. listopadu jsme se zúčastnili každoroční strašidelné stezky. Nejprve jsme se seznámili s motivačním příběhem o mnichu Teodorovi, splnili jsme si pár úkolů, a následně se ti nejstatečnější z nás vydali do školního sklepa za samotným mnichem Teodorem. 


Svatý Martin

                                                                   

Sníh nám svatý Martin sice ani letos nepřivezl, i tak jsme jeho svátek náležitě oslavili. Vyprávěli jsme si o jeho životě, splnili úkoly, zasoutěžili si v nošení "husího" vejce na lžíci ve složitém terénu, upekli jsme si svatomartinské rohlíčky, a na závěr dne jsme si v tělocviku uspořádali husí závody. Halloweenské veselí

                                                           

Halloween je hned po Vánocích náš nejoblíbenější svátek. A ten letošní jsme si skutečně užili. Vyrobili jsme si spoustu dekorací a spolu se spolužáky z VIII. ZŠS jsme si pořádně zasoutěžili hned v několika disciplínách. 


Dlabání dýně

                                                       

V pondělí 23. října jsme si ve třídě vydlabali, vyřezali a také namalovali dýni. Moc nás to bavilo a především se nám dýně moc moc  povedla.

   


Projekt EVVO - Den stromů


Sportovní soutěž tříd ZŠS - Trojboj

                                                                         

V úterý 17. října jsme se zúčastnili Trojboje. Tuto vydařenou sportovně-zručnostní akci jsme si velmi užili, vysoutěžili jsme si diplom, zlaté medaile i sladkou odměnu.

 


Mezilidské vztahy a komunikace - řešení problémů a praktická etiketa

V měsíci říjnu jsme plnili projekt vyhlášený paní ředitelkou - Mezilidské vztahy a komunikace - řešení problémů a praktická etiketa. Povídali jsme si o tom, jak se k sobě máme chovat, a to ve škole i jinde, a jak bychom se rozhodně chovat neměli. Vyplnili jsme si tematické pracovní listy, třídili zalaminované obrázky s různými příklady správného a nevhodného chování a namalovali jsme si svoje portréty. Nejzábavnější byla aktivita, u které jsme si ve dvojicích hráli na malíře. Jeden žák byl malíř, druhý mu dělal plátno. Malíř maloval na plátno (na záda) spolužáka prstem, zatím co spolužák - plátno se snažil obrázek namalovat tužkou na papír. 

                                                                               


Podzimní bojovka

Paní učitelky z Jezuitského náměstí nás pozvaly, abychom se zúčastnili jejich podzimní bojovky. Byla zaměřená především na volně žijící zvířátka, která můžeme potkat na podzim. Část úkolů byla umístěna na školní zahradě, část na školním dvoře na JN a část v tělocvičně na JN. Bojovka se nám moc líbila, děkujeme za pozvání! 


V hlavní roli kluci kuchtíci

V pracovní výchově jsme si s chlapci připravili výbornou vajíčkovou a česnekovou pomazánku. Ani absence ostatních spolužáků nás nezastavila, hlad je hlad. 

                                                       


Ukliďme Česko

27. září jsme se zapojili do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Úklid jsme zahájili ve střední části parku, prošli jsme městem k Mikulášskému kostelu, přes plácek na Káře, k Jihomoravskému muzeu, odkud jsme sešli dolů do Gránického údolí, kde nás čekala vydatná svačina před cestou zpět do školy. Ve škole jsme si rozdali diplomy a také zaslouženou sladkou odměnu.


Hlásím, že hasím

25. září jsme se s našimi spolužáky z II. A vydali do Domu umění na edukační program Hlásím, že hasím. Byl zde pro nás přichystán velmi zábavný program, při kterém jsme si zopakovali důležitá telefonní čísla, naučili jsme se zavolat hasiče, orientovat se na mapě s pomocí souřadnic a na samý závěr jsme společně uhasili oheň. 


Den bez aut

22. září se v horním parku uskutečnil Den bez aut, a my tam rozhodně nesměli chybět. 


Znojemská zemědělská výstava

                                                                                 


Tajemství znojemských popelnic

                                                               

Ve čtvrtek 14. září jsme se zúčastnili moc zajímavé akce. Na parkoviště na náměstí Svobody přijelo hned několik popelářských aut a vysypala zde odpadky, které pak zaměstnanci společnosti EKO-KOM třídili a analyzovali. Pro nás to byl skvělý zážitek, při kterém jsme si zopakovali, jak máme třídit odpad. Své znalosti jsme si potom otestovali na několika různých aktivitách.

                                                               


Co máme a nemáme rádi

                                                               


Poprvé v knihovně v tomto školním roce

12. září jsme navštívili Městskou knihovnu Znojmo. Paní knihovnice si s námi povídala o létě, o zvířátkách, potrénovala s námi hodiny a ukázala nám spoustu krásných nových knih.

 


Hola hola, škola volá

4. září 2023 jsme se zase všichni sešli ve škole. A protože jsme v naší třídě přivítali novou žákyni Lilly, první týden jsme se především seznamovali, hráli různé hry, chodili na procházky a zvykali si na nový poprázdninový režim. 

                                                                                 

Galerie třídy