I. A/1

Třídní učitel: Mgr. Šeneklová Karolína
Asistent pedagoga: Dufková Hana
Spadá pod: PrŠ Jednoletá 2022/2023HURÁ NA PRÁZDNINY, UŽÍVEJTE SLUNÍČKO, KLID A POHODU LETNÍCH DNŮ


DISKOTÉKA K UZAVŘENÍ DRUHÉHO POLOLETÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2022/2023ŠKOLNÍ VÝLET

Školní výlet do Mikulova vlakem tam a hned zase zpět. Žádná turistika, žádné vedro, pouze příjemný vánek ve vlaku, příroda z vlaku, karetní hry ve vlaku, povídání, sledování věcí kolem tratě, sledování a mapování cesty, dobrodružství s jízdenkama, zpívání ve vlaku... NO PRORSTĚ prostě POHODA. OSLAVA NAROZENIN ZUZKA A DOMINIKBESEDA BEZPEČNĚ NA KOLE

14.6. proběhla beseda bezpečně na kole pro žáky PRŠ. Čestmír Vala z Cyklo klubu Znojmo žákům ukázal správné nasazení cyklistické helmy. Zopakoval základní silniční a dopravní pravidla. Připomněl správné vybavení kola nebo tříkolek či koloběžek nejen na silnici, ale i na cyklistických stezkách  nezapomněl ani na reflexní prvky různého druhu. Zopakoval s žáky některé značky pro cyklisty nebo chodce, hlavně ty cesty, o které se navzájem dělíme. Zaměřil se na správné rozeznávání nebezpečných dopravních situací v běžném životě a připromněl bezpečnost chodců a cyklistů i řidičů. Nechal žákům do výuky materiály k dalšímu procvičování a možnostem opakování.KNIHOVNA V PARKU

12.6. jsme navštívili knihovnu v parku stánek číslo 3, Městské lesy Znojmo. Ocitli jsme se ve voňavém lese, který skrývá nespočet vůní. Na konci jsme si vytvořili lesního skřítka.PŘÍSPĚVEK Z FACEBOOKU PANÍ STAROSTKY

Na stránkách facebooku paní starostky Znojma se objevil příspěvek s našimi obrázky a dopisem: 

"Přišel mi dopis od žáků znojemské praktické školy, kteří před časem přišli k nám na radnici na návštěvu. Díky za tento krásný dopis a také všechny obrázky návrhů, co ve Znojmě zlepšit. 🙂 Výstavu můžete navštívit v dětském oddělení znojemské knihovny a běží od této středy 7. června až do konce prázdnin."

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fisolarova%2Fposts%2Fpfbid02FFfiqoGz7Tcxu56HeWH5q671mATF5BTUsABetu6JbEAMHyxMyzmGkRmh5Mm6bv9Nl&show_text=true&width=500
VERNISÁŽ V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

7.6. jsme byli pozvání na vernisáž výtvarných prací žáků o Znojmě z praktické školy v Městské knihovně za účasti starostky města Znojma. Součástí této milé vernisáže byla hudební vložka, přípitek v podobě dětského šampusu a drobné pohoštění. Po úvodním slovu paní ředitelky knihovny a paní starostky a poděkování naší paní ředitelky jsme se rozpovídali pod obrázky našich žáků. Hledali jsme navzájem práce žáků, chválili jsme nápady, povídali jsme si příběhy vzniku obrázků nebo jsme si povídali, proč a za jakým účelem vznikaly. 


DEN DĚTÍ

Den dětí jsme si společně užili v pátek 2.6. v cukrárně se zákuskem a džusem.

MALOVALI JSME DO VÝTVARNÉ SOUTĚŽE DO BRNA

Celý květen jsme se věnovali v hodinách výtvarné výchovy malování a tvoření do výtvarné soutěže "malujeme bez hranic", kterou vyhlašuje pravidelně každý rok Mateřská škola speciální, základní škola speciální a praktická škola Ibsenka Brno. Letošní téma: Malované veršem. Každý žák do soutěže posílá jeden výkres. VENKOVNÍ UČEBNA NEBO DVOREK 

Začalo být venku teplo a my jsme začali trávit více času venku, hlavně ve venkovní učebně, kam se chodíme učit ne si hrát výukové hry. Na zbylém prostranství využíváme míče nebo prostor pro pohyb a pohybové hry.
VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ ŠKOLNÍ VÝTVARNÉ SOUTĚŽE "HVĚZDY KOLEM NÁS"NÁVŠTĚVA NA HASIČSKÉ STANICI

Velký zážitek pro kluky i některé holky. Návštěva hasičské stanice 26.5. byla úžasná. Zjistili jsme o povolání hasiče mnohem více, než jen že jsou to hadice a hasičská auta. Hasič nejen hasí vodu, ale je to i silný muž, protože musí unést velkou zátěž na zádech, třeba vzduchovou nádrž, nebo musí unést v rukou různé pily či nůžky, které nejsou lehké, to jsme si vyzkoušeli na vlastní svaly. Hasič musí být i odvážný, protože vylézt na 40m vysokou plošinu, není jen tak. viděli jsme i jak musí být rychlý při sklouznutí po trubce k zásahu. A nesmí mu chybět ani logické myšlení a smysl pro pořádek. Úžasná exkurze na kterou budeme dlouho vzpomínat.


NÁVŠTĚVA MĚSTSKÉHO ÚŘADU 

Návštěva městského úřadu u paní starostky proběhla 19.5. Naši žáci, chtěli poznat chod Městského úřadu na Obrokově ulici. Paní starostka nás vzala na podatelnu, dále do své pracovny, kde denně pracuje nad problémy města, v zasedací místnosti jsme ji mohli položit otázky, které jsme si dopředu připravili. Tady nás i mile překvapila drobnými dárečky. Vzala nás i na matriku a do sálu, kde se vítají občánci nebo jsou zde svatby. Tady nám přečetla text při oddávání snoubenců a my jsme si vyzkoušeli krátkou svatbu na nečisto. Návštěva byla pro nás přínosná do předmětu občanská výchova a rodinná výchova. Také nás paní starostka poprosila o obrázky na památku, které právě dokončujeme a odneseme jí je na podatelnu, aby si na naši návštěvu mile vzpomněla. SHM - Sportovní hry mládeže

18.5. naše škola pořádala Sportovní hry mládeže na Městském stadionu a to jako trojboj, běh 50 m, skok do dálky, hod do dálky. Z naší třídy se tohoto trojboje zúčastnila Sabina, Dominik a Kuba. Moc jim gratuluji k účastni a děkuji, že se rádi hýbou a sportují. I když věděli dopředu, že nemohou v konkurenci zvítězit, šli do toho a toho si cením. Je dobré nabírat další a další zkušenosti. Gratuluji k dnešním Vašim výkonům. 
ŠKOLNÍ AKADEMIE

17.5. proběhla školní akademie naší školy. Jednoho představení se účastnili i někteří naši žáci (Gábina, Dominik, Kuba, Sabina) společně ze svými spolužáky z jiných tříd praktické školy. Za nácvik ekologického tématu kůrovců v lese a výstavby nových smíšených lesů děkuji paní učitelce Margoldové a paní učitelce Štruncové. Krásné vystoupení se moc líbilo nejen rodičům našich žáků. Chválím všechny žáky za výborný herecký výkon.


NÁVŠTĚVA ŠMOULÍHO SVĚTA

Dominik, Zuzka a Kubík navštívili společně v rámci školy Šmoulí svět v Brně. Kubík nám ve třídě o této vydařené akci moc hezky druhý den vyprávěl.PEČENÍ ŠPEKÁČKŮ NA ČARODEJNICE

V  pátek jsme pekli špekáčky. Jiné vaření než ve školní kuchyni. Žáci si popovídali u ohně při opékání. Krásně to vonělo a ještě lépe chutnalo.


RECITATNÍ SOUTĚŽ

24.4. proběhla v naší škole recitační soutěž. Ve třídě jsme se učili básničku všichni. 

Do soutěže jsme vybrali: Sabču s básní Až se Sněžky s ježky pěšky, od Jiřího Havla

                                        Kubíka s básní Létající koberec

                                        Gabču s básní Na pasece, od Františka HrubínaJarní vycházka v Hlubokých Mašůvkách ke Dni Země

V pátek 21.4. jsme si vyjeli z města autobusem do Hlubokých Mašůvek, kde jsme se prošli kapličkovou cestou k památníku zesnulých vojáků a k dělu, a také ke třem křížům. U každé kapličky jsme se zastavili a přečetli si krátké psaní. To stejné i u památníku zesnulých vojáků. U památníku jsme se setkali se sochařem, který opravoval památník a dozvěděli jsme se, jak se pracuje s různými kameny a co je zapotřebí na opravy nebo výrobu pamětních soch nebo památníků. Zároveň jsme po cestě nechávali malované kamínky a odměnou nám bylo najít jiné. Každý si nesl zase jeden domů, protože jsme jich našli dost u odpočívadla. A protože jsme byli v přírodě, tak jsme pozorovali mraky na nebi, jak raší tráva v lesíku, poznávali jsme vykvetlé rostliny, rozeznávali stromy jehličnaté i listnaté, poznávali zvířata-brouky, hlemýždě, mravence...Také jsme fotili na mobily krajinu do fotografické soutěže naší školy. Vycházku jsme zakončili drobnou odměnou, kterou si každý mohl koupit v místním obchůdku. Zároveň jsme splnili několik témat z celoročního projektu PrŠ  "Cestujeme po Znojemsku" (doprava na Znojemsku, po stopách zvěře, cesta z města s mapou i bez, turistika).


EDUKAČNÍ PROGRAM "CESTA Z MĚSTA"

Hledání zvířat v přírodě, zajímavosti o nich, zábavné hry a řešení úkolů na papíru, počty, sluchové a hmatové vnímání...to vše jsme si vyzkoušeli na edukačním programu v přírodovědné části muzea. VESELÉ VELIKONOCE


KUCHAŘSKÁ SOUTĚŽ V OLOMOUCI

Dne 30.3. se z naší třídy účastnila Sabča a Kubík Kuchařské soutěže na téma SUŠENKY v Olomouci. Pozvání jsme přijali od Střední školy, základní školy a mateřské školy pro sluchově postižené Olomouc, Kosmonautů 4. Umístění na prvních třech místech se nám nepodařilo získat, ale dovezli jsme si různé recepty sušenek, možnost ochutnat spoustu sušenek a novou zkušenost z pečení v jiných prostorech a pod trochou dávky stresu. Prohlédli jsme si i jejich velkou školu a setkali se s jiným typem postižením-sluchovým. ŠKOLNÍ KOLO VE FLORBALU

Náš Dominik se stal součástí družstva SVIŠTI Z PRŠ. Společně s ostatními žáky z PrŠ jednoleté i dvouleté sestavila p.uč. Štruncová družstvo žáků-chlapců, kteří reprezentovali naši Praktickou školu ve školním kole ve florbale dne 30.3. Tentokrát sice nezvítězili, ale hráli velmi dobře. Dominik se nám pochlubil, že dal i gól !!!!!


JARNÍ DROZD

Žáci naší třídy se zúčastnili dne 29.3. pěvecké soutěže Jarní drozd jako jednotlivci i jako celá třída. Žádné umístění nám letos nevyšlo, ale rádi jsme se si zapívali. 


NÁVŠTĚVA VELIKONOČNÍ DÍLNY U ZAHRADNÍKŮ

Vybraní žáci z PrŠ jednoleté a dvouleté mohli navštívit Velikonoční dílnu na SOŠ Znojmo Dvořákova u oboru zahradnické práce. Z naší třídy to byla Sabča. Dne 28.3. si společně pod vedením mistrové z oboru zahradnické práce a svých bývalých spolužáků, kteří letos dokončují tříleté studium na tomto oboru, vyzkoušeli tvorbu velikonočního truhlíku.PŘEDMĚT PRÁCE V DOMÁCNOSTI VE DRUHÉM POLOLETÍ OBSAHUJE: vaření různých druhů jídel i práce v domácnosti různého druhu...vaření zeleniny, umývání nádobí...úklid nádobí v kuchyni...


EDUKACE V DOMĚ UMĚNÍ

v úterý 28.2. jsme navštívili Dům umění ve Znojmě, kde si pro nás paní učitelka Eliška připravila edukační program Čáry a kouzlení v domě umění. Program byl zaměřen na čarování s uměleckými díly, které nás provází v domě umění jako staré odkazy. Vyhledávání a všímání si detailů, symboly, čas...a přitom výuka a znovu nabytí nových informací. MODROTISK

V pátek 24.2. jsme využili čas k plnění úkolu z projektu EVVO s názvem UNESCO - zaměřili jsme se na nehmotné kulturní dědictví UNESCO - MODROTISK. Paní učitelka Margoldová nám k tomuto tématu připravila prezentaci a návod na jednoduché navrhnutí svého modrotisku. Pustili jsme si její prezentaci, vysvětlili si postup výroby a získávání indigově modré barvy. Využili jsme možnosti internetu k puštění videí k tomuto tématu a připomněli si, že do modrotisků se oblékli i naši olympijští sportovci v roce 2021. Podle návodu jsme  zkusili zmizíkovou technikou navrhnout vzor na šaty. Pak jsme si vyzkoušeli celou techniku modrotisku ve školním prostředí. Na vystřihnuté šaty z papíru jsme pomocí vosku obtiskovali puntíky a pak jsme na papír nanesli modrou barvu. Po zaschnutí barvy jsme  přežehlili papír přes látku a pečící papír. Výsledkem jsou puntíkaté šaty bez vosku. Krásná modrotisková technika, která by byla vhodná k exkurzi za dochovaným kulturním dědictvím.


Malá kopaná - školní kolo

Ve čtvrtek 23.2. jsme se spojili s druhou třídou PrŠ a společně jsme dali dohromady jedno družstvo ve složení Petr, Fabián, Dominik, Štěpán, Jakub. Spojení se nám vyplatilo a získali jsme krásné první místo. Našim borcům gratulujeme. 


Beseda s profesionálním boxerem

Návštěva boxerů, kteří provozují nebezpečný sport, je pro žáky něco navíc. A obzvlášť tehdy, když i oni život neměli jednoduchý. Vše, čeho dosáhli, si museli vydřít dřinou a tréninkem, každodenním dodržováním pravidel a osobní disciplínou.  Dne 16.2. nám přišli do školy předvést základy boxerského umění a základy sebeobrany. Sdělili nám i důležité body, jak můžeme dosáhnout svých cílů v pohybových aktivitách a proč je dobré si pěstovat osobní disciplínu. 

 


Příprava těstovinového salátu v předmětu práce v domácnosti

I když už je víc jak měsíc po Vánocích, stále nemáme chuť na sladká jídla. Ve třídě jsme se dohodli, že si uděláme jednoduchý těstovinový salát. Díky Dominikovi, který má bezlepkovou dietu, máme opět možnost udělat si dvě varianty salátu, normální a bezlepkový. Dobrou chuť!Diskotéka k uzavření 1.pololetí společně s ostatními žákyNavštěvujeme ERGOTERAPEUTICKOU MÍSTNOST

Začali jsme  využívat ergo místnost k hrám, skládání, rozvoji motoriky, chvilku relaxace, rozvoji počtů, čtecí chvilky nebo skládání obrázků, zkoumáme tam i svítící glóbus... Fotky budeme postupně přidávat.

Už jsme skládali dřevěné puzzle, používali jsme magnetické tabulky, rozsvítili jsme glóbus a hledali si světadíly a státy, leželi jsme v hnízdečkách, skládali jsme stavebnice, gumové lego na  topení bylo super, hráli jsme věž... taky si procvičujeme obě hemisféry při skládání na stanovištích...27.6.-29.6. 2023 končí vyučování 12.25 hod., 30.6. rozdávání vysvědčení 7.55-8.40 hod.


1.5. a 8.5. budou státní svátky, do školy půjdeme v tyto týdny až v úterý


6.4. jsou velikonoční prázdniny, v pátek 7.4. je státní svátek a v pondělí 10.4. je velikonoční pondělí, v tyto dny nechodíme do školy


13.3.-17.3. 2023 jsou jarní prázdniny


3.2.  v pátek jsou pololetní prázdniny.31.1. vysvědčení, předávat výpis vysvědčení budeme v poslední vyučovací hodině. Zbytek dne se učíme podle rozvrhu, končíme jako vždy 13.20 hod.Dne 19.1. 2023 proběhnou od 15 hod třídní schůzky rodičů.20.12.-22.12. 2022 bude ve škole výuka do 11.30 hod., od 23.12 jsou Vánoční prázdniny, do školy jdeme 3.1. 202326.10 a 27.10.2022 jsou podzimní prázdniny a 28.10. je státní svátek