II. ZŠS

Třídní učitel: Mgr. Kuchaříková Martina
Asistent pedagoga: Jelínková Jitka
Spadá pod: ZŠS - Horní Česká 15 2022/2023

Oslava Dne dětí


Meandry řeky Dyje

                                   

30. května jsme s našimi spolužáky z I. A navštívili Jihomoravské muzeum ve Znojmě a jejich edukační program na téma Meandry řeky Dyje. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o řece, která protéká naším městem, ale také o řekách a jejich významu obecně. Do písku jsme kreslili meandry řek, prozkoumali jsme písek pod mikroskopem, zahráli si hru na procvičení paměti a na závěr jsme si řeku namalovali. 


Já jsem muzikant a přicházím k vám z české země...

 


Písmenka, kam se podíváš

V rámci projektu Půjčujeme, co nás baví, jsme si půjčili od paní učitelky Čapkové pomůcku pro nácvik spojování písmen do slabik - tzv. lodičky. Díky této pomůcce i ti nejmladší z nás začali zábavnou formou číst slabiky. Mimo toho trénujeme také písmenkové diktáty s pomocí barevných kartiček, které jsme si sami vyrobili.


Tělocviky venku nás baví!


Zase po roce s panem Dudkem

22. května nás opět po roce navštívil ilustrátor Adolf Dudek. Přinesl s sebou zásobu pohádek, dobré nálady a podpisových karet, které dostal každý, kdo se do jeho zábavného programu zapojil. Vtipnou formou jsme si tak zopakovali pohádky O veliké řepě, O Šípkové Růžence, O koblížkovi a O perníkové chaloupce.

                                             


Na skok u Policie ČR

                                                                     

18. května jsme navštívili areál Policie ČR ve Znojmě. Konal se totiž náš nejoblíbenější den z celého roku, a to Den otevřených dveří Policie ČR. Důkladně jsme prozkoumali všechna stanoviště, prohlédli si policejní techniku, zhlédli výcvik policejních psů, pořídili si otisk prstu, vyzkoušeli si nejrůznější policejní výstroj, nasedli jsme snad do všech policejních aut, na všechny motorky a čtyřkolky, vyšplhali na "policejní jeřáb", dýchli si do alkohol testeru, no zkrátka jsme si užili skvělé, i když trochu chladné, dopoledne.


To je náš jedinečnej, neskutečnej, výjimečnej - no náš auťák!

                                                     


V tomto školním roce naposledy v knihovně

V pátek jsme byli s našimi kamarády z I. A naposledy v knihovně. Paní knihovnice si pro nás přichystala úkoly vztahující se k nadcházejícímu Týdnu pro rodinu. Následně nám přečetla příběh z jedné velmi zajímavé knihy od Olgy Černé a Michaely Kukovičové - Kouzelná baterka. V příběhu bylo velmi vtipně a hravě zpracováno téma třídění odpadů - konkrétně plastů. V závěru návštěvy jsme si ještě chvíli pohráli a na delší čas se s knihovnou a paní knihovnicí rozloučili.

                                                             


Po delší době zase za kuchtíky

Ve čtvrtek 11. května jsme si po delší době opět oblékli zástěry. Dlouho jsme přemýšleli, co jsme v letošním školním roce ještě nepekli, až nám z toho vzešel přímo geniální nápad - pizza. Protože nás tento týden spoustu chybělo, pekli jsme jen z poloviční dávky. I tak nám šla práce hezky od ruky a výsledek byl naprosto mňamózní. 


Šmoulové - Magický svět

             

V úterý 9. května se nám naskytla jedinečná příležitost. Jeli jsme na výlet do Brna. A nebyl to jen tak ledajaký výlet, ale rovnou na Brněnské veletržní výstaviště, které se momentálně z části proměnilo na magický svět šmoulů. Díky tomu jsme se se spoustou šmoulů potkali, na některé jsme si mohli i sáhnout, vyfotit se s nimi, a dokonce si s nimi dát placáka, podívali jsme se do šmoulí vesničky, užili si spoustu legrace na nejrůznějších atrakcích, dozvěděli jsme se spoustu informací o ochraně přírody, chvilku pobyli ve vězení, kam nás zavřel Gargamel, a také jsme se díky virtuální realitě proletěli na křídlech čápů. Užili jsme si spoustu zábavy a získali mnoho zážitků, na které budeme ještě hodně dlouho vzpomínat.


Čarodějnický rej v naší třídě

   

Na oslavu Filipojakubské noci jsme plnili nejrůznější čarodějnické úkoly a vyrobili jsme si strašidelné ježibaby.

 


Den Země

O tom, jak se můžeme starat o naši planetu, jsme si povídali v rámci blížícího se Dne Země (22. dubna). Připomněli jsme si především třídění odpadu a jeho význam, zhlédli jsme kratičká videa o rizicích spojených s elektrickým proudem, ale také o tom, jakými způsoby můžeme nejen za elektřinu, ale třeba také za plyn a vodu ušetřit. A co by to bylo za Den Země, kdybychom se nevydali na procházku do přírody...


V divadle

Ve čtvrtek 20. dubna jsme navštívili divadelní představení Jak Jeníčka a Mařenku navštěvují pohádky, ve kterém hrál herec Miroslav Táborský s manželkou. 

                         


Na skok na velkém hřišti

Na zelený čtvrtek se v Příměticích na fotbalovém hřišti konalo přátelské utkání kluků a holek navštěvujících Klub Coolna Znojmo s hráči TJ Sokol Přímětice. Za tým Coolny hráli i dva žáci naší školy, Ronaldo a Onur Biháryovi. Chlapci si díky této příležitosti vyzkoušeli, jaké to je hrát na velkém hřišti, v dresech, kopačkách, podívali se do hráčských kabin, a užili si veškerou atmosféru s tím spojenou. Zápas to byl napínavý a chlapci i dívky ze sebe vydali maximum. Utkání skončilo 5:4 ve prospěch domácích Přímětic. Na tento zážitek budou všichni ještě dlouho vzpomínat. 

                                                     


Velikonoční tvoření a dílničky s VIII. ZŠS

       

Poslední den před velikonočními prázdninami jsme byli pozváni na velikonoční tvoření k našim spolužákům z VIII. ZŠS. 


Pletení pomlázky

                                                               

Další velikonoční tradicí, kterou jsme si díky proutkům od pana učitele Švandy a šikovným prstům paní asistentky Jelínkové ve třídě užili, bylo pletení pomlázek. A když jsme si je upletli a ozdobili, museli jsme je hned i vyzkoušet.


Velikonoční beránek a muffiny

                                                             

Před Velikonocemi jsme oprášili své kuchařské schopnosti a společně jsme si upekli velikonočního beránka a muffiny. 

                                                                   


Do ergoterapeutické pracovny za odměnu

I my se postupně seznamujeme s nejrůznějšími pomůckami a možnostmi ergoterapeutické místnosti. Prozatím u nás na plné čáře vítězí pexeso se značkami aut, hra Tik Tak Bum, tabulky s magnetickými kuličkami a tzv. hnízdečka.

 


Vyrob si sám

Samovýroba pomůcek do vyučování v podání žáků II. ZŠS. S těmito barevnými kartičkami se nám budou písmena učit úplně sama.

                                             


Edukační program  v Jihomoravském muzeu - Tvořivé Velikonoce

23. března jsme spolu s našimi spolužáky z I. ZŠ zavítali do Jihomoravského muzea. Zde nás průvodkyně Eliška provedla velmi zábavným interaktivním programem zaměřeným na období Velikonoc. Celým programem se neslo téma velikonočního beránka, kterého jsme v samém závěru programu nakonec našli a někteří se s ním dokonce vyfotili.


Světový den vody

22. března jsme slavili Světový den vody. Toto téma se nám prolínalo matematikou, prvoukou, řečovou výchovou, hudební výchovou a pracovní a výtvarnou výchovou. V matematice jsme třídili a počítali kapky, hledali cestu kapky do džbánu, v řečové výchově a prvouce jsme sestrojili myšlenkovou mapu o důležitosti a nejrůznějším využití vody, řekli jsme si o koloběhu vody v přírodě. V hudební výchově jsme poslouchali zvuky vody (celkem 22 různých zvuků vody ve všech skupenstvích) a snažili jsme se s pomocí zalaminovaných obrázků hádat, co zrovna slyšíme. Na závěr vyučování jsme si vyrobili obrázkové leporelo, ve kterém je celý složitý systém koloběhu vody v přírodě znázorněn tak, že si ho i my pamatujeme, a ti nejšikovnější ho dokonce zvládli i sami namalovat a následně popsat na tabuli.

           


Rozloučení s praktikantkou Jančou

                                                                                     

V únoru a březnu s námi chodila do školy studentka Janča, kterou známe už z loňského školního roku. Pomáhala nám s učením, věnovala se nám a užili jsme si s ní spoustu legrace. Proto když nadešel čas, abychom se s ní rozloučili, rozhodli jsme se, že jí na památku namalujeme tričko. Kromě toho jsme si zahráli hru, kterou jsme nazvali "Utrhni si kus Janči". Žáci s pomocí plastových hrochů a raků sbírali kuličky z novin obmotané izolepou, které měla Janča přilepené na sobě. Kuličky byly popsané počátečními písmeny našich jmen, a každý musel sbírat jen kuličky se svým písmenkem. V některých se schovávalo sladké překvapení, některé byly prázdné. Tato hra nás moc bavila, a od Janči jsme dostali za odměnu makronky. Děkujeme za to, že jsi nám ve škole pomáhala, ať se ti tričko dobře nosí, a snad brzy zase na viděnou!

 

 


Karneval I. ZŠS, II. ZŠS a VIII. ZŠS

                                                                   

2. března se konečně uskutečnil náš odložený karneval. Díky tomu byla účast opravdu velká. Nejprve jsme si představili všechny masky, společně jsme si zatancovali, a to individuálně i soutěžně v párech. Potom jsme se kvůli velkému počtu rozdělili na dvě skupiny, ve kterých jsme si užili spoustu zábavy při soutěžích - házení míčku na plechovky, sbírání papírových koulí s pomocí hroších a račích kleští, navlékání dřevěných korálků, skládání obrázků či hledání stínů. Nechyběla samozřejmě spousta barevných balónků, bonbónů, ani dětské šampaňské. 

                       

                       

                       

                       


Modrotisk

V rámci environmentální výchovy jsme si vyzkoušeli jednu zábavnou výtvarnou techniku, která je inspirovaná modrotiskem. Výkresy jsme potřeli modrým inkoustem, na který jsme po zaschnutí malovali s pomocí šablon a zmizíků různé části oděvů. Do těchto slušivých kousků jsme následně oblékli naše papírové postavičky.

 


Únor v knihovně

Po měsíci jsme opět navštívili paní knihovnici v Městské knihovně Znojmo. Povídali jsme si o blížícím se jaru, splnili jsme spoustu úkolů, které si pro nás připravila, a užili jsme si příjemné chvíle s našimi spolužáky z I. ZŠ. 


Masopustní koblížky


Setkání s Vladimírem Lengálem

                                                                 

Setkání s Vladimírem "Vladem" Lengálem, boxerem, kickboxerem a MMA zápasníkem, bylo pro mnohé žáky naší třídy splněním snu. Většina chlapců z naší třídy je právě ve věku, kdy se začínají zajímat o bojové sporty, o to větším zážitkem pro ně byla možnost setkání se s tímto znojemským rodákem, která se nám naskytla díky panu učiteli Blahůškovi. Lengál nám v doprovodu svého trenéra Miroslava Jánského a mladšího kolegy Pavla Dundy, mistra ČR amatérů v boxu, vyprávěl o svých začátcích, o bojových sportech obecně, a v neposlední řadě také o zdravém životním stylu. V praktické části besedy nám ukázal boxerské chvaty, ale především základy sebeobrany, které si žáci mohli sami vyzkoušet. Prostor byl věnován také dotazům žáků, závěrečné autogramiádě a focení. Jako poděkování za tuto návštěvu nakreslili žáci II. ZŠS Lengálovi obrázky, které ho jistě potěšily. Pomyslnou třešničkou na celé akci bylo, že se žáci naší školy octli v novinách.

 

                                           


Valentýn ve II. ZŠS

                                                                     

Den svatého Valentýna jsme si náležitě užili. Nejprve jsme si přečetli příběh o tom, kde se tento svátek vzal a kdo to sv. Valentýn vlastně byl. V matematice jsme si procvičili počítání na pracovních listech plných srdíček, v pracovní a výtvarné výchově jsme si vyrobili přáníčka zvaná Valentýnky pro ty, které máme nejraději, a protože se máme ve třídě všichni moc rádi, užili jsme si pohoštění v podobě sladkého dezertu a jahodového kakaa. 

         


Ochutnávka ovoce

Díky projektu Ovoce do škol a naší paní asistentce Jelínkové jsme si ve třídě udělali ochutnávku ovoce. Ovoce jsme ochutnávali se zavázanýma očima, abychom procvičili chuť a čich.

                                                   


Závody s káčou

V pracovní a výtvarné výchově jsme si zase po roce každý vyrobili svoji káču. A protože milujeme soutěže a závodění, nemohli jsme si nechat ujít závod v tom, kdo ji roztočí tak, že se vydrží nejdéle točit. 


Boj s bacily

S bacily se snažíme bojovat všemi možnými prostředky. Některé boje si docela vychutnáváme, konkrétně ty se zázvorem, citrónem a medem. 

                                                                                   


Pololetní vysvědčení

31. ledna jsme si předali pololetní výpisy z vysvědčení a pochvalné listy za to, jak ve škole pracujeme a jak se chováme. Protože jsme se nesešli všichni, druhé kolo předávání proběhlo 6. února. A protože jsme opravdu šikovní, pochvaly a odměny létaly na všechny strany. 

                                                                       


Písmenkový diktát trochu jinak

                                               

                                               

                                               


My se máme rádi, my jsme kamarádi...

...a navzájem si pomáháme. Na fotografiích se kluci předhánějí v pomáhání spolužákům a paní učitelce.

                                  


Hrátky s tekutým sněhem alias pěnou na holení

Letošní zima sněhovým radovánkám příliš nefandí. Proto jsme si v pracovní a výtvarné výchově užili spoustu legrace s jednou netradiční technikou – tekutým sněhem. Smíchali jsme pěnu na holení s tekutým lepidlem, a vznikla nám nadýchaný hmota, kterou jsme prsty nanášeli na papír a malovali sněhuláky. 

                                             

A protože nám spousta pěny zbyla, chlapeckou část třídy napadlo, že by se rádi zkusili oholit. Řádně se na to ustrojili, pěnu (tentokrát samozřejmě bez lepidla) nanesli v ideálních případech jen na tváře, a s pomocí druhého konce čajové lžičky si vyzkoušeli činnost, která je v následujících letech co nevidět čeká.

                                             


Pohádka Jak víla Modrovláska splnila tři přání

             


Soutěživý duch nám ve II.ZŠS rozhodně nechybí

Kdo by nemiloval odměny. A abychom odměny mohli dostávat, musíme si je taky zasloužit. Aby měl každý z žáků příležitost v něčem vyhrát, repertoár soutěží je opravdu rozmanitý. Nejraději soutěžíme v hádání hádanek, skládání puzzlí, v pantomimě, v pěveckých i výtvarných soutěžích. Teď naposledy chlapci přišli s výzvou, kdo v tělocviku udělá nejvíc dřepů, kliků, a hodí nejvíce košů. Souboj to byl velmi vyrovnaný a napínavý, celkovým vítězem se však nakonec stal Ronaldo Biháry.

                               

                               


Zimní větrání

                                                   

Na slunečné dny je letošní zima poměrně lakomá. Proto když nám nějaký takový den dopřeje, pelášíme ven, abychom si ho pořádně užili. 

                                                   

                                                   


Lednová návštěva knihovny

16. ledna jsme navštívili naši oblíbenou knihovnu. Kromě spousty úkolů vztahujících se k zimě jsme si pěkně popovídali s paní knihovnicí a našimi spolužáky z I.A. 


Tři králové

                                             

Ve čtvrtek 5. ledna jsme si společně přečetli příběh o třech králích, vyrobili jsme si je a doslova je prozkoumali skrz na skrz. V pátek 6. ledna nás potom přišli osobně navštívit, přispěli jsme jim na dobročinnou sbírku a oni nám za to zazpívali písničku. 


Kdo mi to tu loupe perníček?

                                                                         

Vánoce jsou za námi, a proto jsme se s chutí pustili do snězení naší vánoční dekorace.

                                                                                       


Třídní vánoční besídka

Na vánoční besídku se vždycky moc těšíme. Letos jsme si ji však kvůli řádícím nemocem nemohli užít v plném složení. V pondělí 19. prosince jsme si připravili pomazánky na jednohubky, protože v úterý jsme měli nabitý program - knihovnu a vánoční koncert. Ve středu 21. prosince pak proběhla samotná besídka se třemi žáky. Nejprve jsme si přichystali pohoštění, jednohubky a cukroví, které žáci upekli, následně jsme si povídali, promítali si společné fotografie na interaktivní tabuli, pustili si videa z loňské třídní soutěže talentů, a nakonec jsme si rozdali dárečky. V závěru besídky se nám ve třídě objevili další marodi. Proto jsme byli všichni rádi, že vánoční prázdniny jsou již na dohled. 

                                                           


Návštěva knihovny a vánoční koncert

20. prosince jsme se spolu s našimi spolužáky z VIII.ZŠS vydali na poslední návštěvu knihovny v tomto kalendářním roce. S paní knihovnicí jsme si povídali o adventním čase, o tradicích a zvycích, které se k Vánocům pojí, zazpívali jsme si vánoční koledy a nakonec si i zatančili. Po návratu do školy nás čekal ještě vánoční koncert
v tělocvičně, který nás krásně naplnil vánoční atmosférou.

 


Výroba dárků pro rodiče

                                                       


Kolik stromečků je hodně stromečků?

                                                                           

My v II.ZŠS milujeme Vánoce.  Vánoční koledy žáci zpívají prakticky celý rok. O to šťastnější jsme, když se Vánoce skutečně přiblíží a my se na ně můžeme začít náležitě připravovat. 

                           


Perník, kam se podíváš


Abychom si zasloužili dárky od Ježíška...

...musíme být na sebe navzájem nejen hodní, ale také se snažit ve škole a pomáhat si. Proto kromě samostatné práce trénujeme i práci ve dvojicích a ve skupině. A protože si pomáháme rádi, je to vždycky velká radost i zábava.


Příprava na Vánoce

Vánoce jsou tady cobydup, a to znamená jediné. Musíme se na ně pořádně připravit. A co patří k jedné z nejvýznamnějších tradic vážících se k Vánocům? No přece pečení cukroví! My jsme si upekli linecké a perníčky. 

       

                                                                       


Návštěva Mikuláše

5. prosince k nám zavítal Mikuláš v doprovodu andělů a čertů. Společně jsme mu řekli a vyznakovali básničku, slíbili jsme, že do příštího roku budeme ještě hodnější, než dosud, a za odměnu jsme od něj dostali sladkou nadílku. 

                                                           

8. prosince nás naši kamarádi z VIII.ZŠS pozvali, abychom s nimi prožili čertovské dopoledne. Čertice Brundibára spolu s Mikulášem si zde pro nás připravili velkou spoustu soutěží a aktivit. Nejprve jsme po třídě hledali ukryté čertíky, závodili jsme ve stavění nejvyššího čertovského komínu, házeli jsme "bramborou" do koše, podlézali jsme čertovský řetěz, tunelem jsme se pokoušeli dostat do pekla, a na závěr jsme si zatančili čertovský tanec. 

Třešničkou celého dopoledne byl samotný příchod Mikuláše, který vyzdvihl, v čem jsou jednotliví žáci šikovní, ale zároveň přesně věděl, v čem by se měli do příštího roku zlepšit. Dostali jsme od něj každý Hlášení z pekla, abychom na naše prohřešky přes rok nezapomněli a mohli jsme na nich společně pracovat, a také jsme od něj dostali sladkou odměnu. Užili jsme si spoustu legrace, blíže se seznámili s našimi spolužáky z vedlejší třídy, a moc se těšíme na další společnou akci. 


S kamarády je nám hej

S našimi kamarády z I.A se rádi navštěvujeme. Naposledy jsme si užili společně tělocvik a hudební výchovu.

                                                 


Umíte pantomimu? A můžeme to vidět?

                                                                   


Do knihovny chodíme rádi

V letošním školním roce jsme již podruhé navštívili knihovnu. Tentokrát jsme si s našimi spolužáky z I.A spolu s paní knihovnicí povídali o lesních zvířatech. 

                                                                   


Svatý Martin mezi námi

                                                                     

Sníh nám svatý Martin sice nepřinesl, ale jeho svátek jsme si v naší třídě opravdu užili. Povyprávěli jsme si legendu o sv. Martinovi a žebrákovi, společně jsme si o něm vyluštili křížovku a splnili úkoly, vysvětlili jsme si pranostiky, které se k Martinovi váží, ale především jsme si zasoutěžili. Disciplíny byly celkem 4. V první jsme nosili "husí vejce" na polévkové lžíci, při druhé jsme si otestovali naši zručnost při stříhání, ve třetí jsme skládali rozstříhaný obrázek na rychlost a čtvrtou disciplínou byl husí závod. Nezapomněli jsme ani na tvoření. V pracovní a výtvarné výchově jsme tvořili svaté Martiny, svatomartinské husy i Martinovy bílé koně.

                 

                               


Letos poprvé v divadle

Ve čtvrtek 10. listopadu jsme navštívili v letošním školním roce poprvé divadlo. Na programu bylo představení Dášeňka čili život štěněte.

                                                                           


Strašidelná stezka

9. listopadu jsme se zúčastnili strašidelné stezky. Nejprve jsme splnili úkoly, díky kterým jsme doplnili do příběhu chybějící slova. Následně jsme si přečetli příběh o vojáku Andréovi. V jeho stopách jsme se vydali do sklepení pro čokoládové dukáty, které hlídal hodný duch. Jistě nám přinesou štěstí.


Komu se nelení, tomu pizza třídou zavoní


Škola hrou

Aby nás to spolu ve škole co nejvíc bavilo, a zároveň jsme se posouvali stále dopředu, vymýšlíme neustále nové činnosti a aktivity na procvičování a upevňování vědomostí.

           


Mimoni a jiné příšery v naší třídě

                                                                               

Informace pro rodiče

6. 6. 2023 - školní výlet - ZOO Jihlava, sraz ve škole 7:30, návrat mezi 14:30 a 15:00

13. 6. 2023 - přírodovědná vycházka - Sokolnická chata v Oblekovicích

Galerie třídy